Log in

HAAPC Announces Production Winners for 2017

Monday, March 12, 2018 7:00 AM | Anonymous


On March 9, 2018 the Houston Area Association of Personnel Consultants (HAAPC) recognized the achievements of their members by hosting the 36th Annual Awards Program. HAAPC is a professional trade association dedicated to promoting high standards in business practices and state of the art educational programs for members of the staffing and recruiting industry. Held at The Junior League of Houston and emceed by Barb Bruno, the Annual Awards program announced and celebrated the production winners among HAAPC members within various categories. Congratulations!

 




SPECIAL AWARDS

Outstanding Contribution to the Industry

George Reardon – HAAPC Board, Legal Counsel


Outstanding Contribution to the Association

Jessica Wheeler – Burnett Specialists


Lifetime Member

Mike Lejeune – Allen Austin


Community Service Award

Truett Allen – Richard, Wayne, & Roberts

 


CONTRACT/TEMPORARY SERVICES

Contract/Temporary Placement-Light Industrial Team Award

1st PLACE =   Burnett Specialists, Alcon Team*

Leila Khosravipour – Lindsey Rodriguez – Michelle Flores – Rebeca Diaz

2nd PLACE =  Carlton Staffing – Southeast Division

Chris Lowry – Felicia Ruiz – Brittany DeLuna

3rd PLACE =  Burnett Specialists – Southeast Division

Heidi Roe – Daniela Ramirez


Contract/Temporary Placement-Administrative Support Team Award

1st PLACE =   Nearterm Corporation*

Gayle Tapps – Matthew Watson

2nd PLACE =  Burnett Specialists, Northwest Division*

Patsy Ford – Patti Villarreal

3rd PLACE =  Burnett Specialists, Teleskills Division*

Krista Clements – Elpida Routsas


Contract/Temporary Placement-Technical/Professional Team Award

1st PLACE =   UltraStaff*

Jolyn West Schierman – Kelly Holter – Brenda Rodriguez – Andrenette Cox-Nyatome – Eloisa Rodriguez – Marquita Orr – Rosa Richards


Contract/Temporary Placement-Light Industrial Individual Award

1ST PLACE = Carlton Staffing**

LaDonna Hatton


Contract/Temporary Placement-Technical/Professional Individual Award

1ST PLACE = Professional Alternatives*

James Criswell


BLENDED SERVICES

Blended Services-Light Industrial Division-Team Awards

1ST PLACE= Carlton Staffing – Southwest**

Beth Hammond – Candace Gaskin – Sara Lozano – Katie Sechrist

2nd PLACE= Carlton Staffing – Northwest

Stephen Horton – Ashleigh Kraatz – Nicole LaPoint – LaDonna Hatton – Amanda McCauley


Blended Services-Administrative Support-Team Award

1st PLACE = Professional Alternatives – Professional Search Group*

Sue Bragg – Christine Norris

2nd PLACE = Burnett Specialists – Westchase*

Carmen Albertson – Katy Logan

3rd PLACE = Burnett Specialists – Woodlands*

Hope Simmons – Natacha Corley

4th PLACE = Burnett Specialists – Greenway/Downtown*

Toni Altom – Jennifer Chu – Ashlynn Henry – Michelle Waldron


Blended Services-Technical/Professional-Team Awards

1st PLACE =   Burnett Specialists – Accounting*

Krystal Brod – Nicole Stoker

2nd PLACE = Physician Resources, Inc.*

Rebecca Orzabal – Angela Garcia – Consuelo Franklin – Catherine Selvaggi – Bronti Phillips – Pattie Fudge

3rd PLACE = Professional Alternatives – Credit & Risk Group

James Criswell – Donna Stewart – Rodney Schwab – Roger Reyna

Blended Services-Light Industrial-Individual Awards

1st PLACE = Carlton Staffing

Katie Sechrist**

2nd PLACE = Carlton Staffing

Felicia Ruiz**

3rd PLACE = Carlton Staffing

Sara Lozano**


Blended Services-Administrative Support-Individual Awards

1st PLACE =   Professional Alternatives

Christine Norris*

2nd PLACE = Professional Alternatives

Sue Bragg*

3rd PLACE = Professional Alternatives

Joanne Gierspeck


Blended Services-Technical/Professional-Individual Awards

1st PLACE =  Molly Gutierrez – Burnett Specialists*

2nd PLACE = Shelley Ray – Burnett Specialists*

3rd PLACE = Terry Fisher – Burnett Specialists*

4th PLACE = Kevin Gwinn – Burnett Specialists*

5th PLACE = Caitlin Spellings – Burnett Specialists*

6th PLACE = Meredith Clem – Burnett Specialists*

7th PLACE = Sarah Terry – Burnett Specialists*

8th PLACE = Amanda McNeil – Burnett Specialists*

9th PLACE = Jennifer Gibbs – Burnett Specialists


Direct Hire – Light Industrial

1st PLACE =  Josh Beasley – MK Personnel



Direct Hire - Administrative Support

1st PLACE =  Ashley Golden – Burnett Specialists*

2nd PLACE =  Brandy Lowrey – Burnett Specialists*

3rd PLACE =  Charise Spedale – Burnett Specialists*

4th PLACE = Elithia Marshi – MK Personnel

5th PLACE = Dana Schneider –  Burnett Specialists

6th PLACE = Susan Stone – Burnett Specialists

7th PLACE = Shannon Holloman – Burnett Specialists

8th PLACE = Stephanie King – MK Personnel

9th PLACE = Elle Cavatore – Burnett Specialists



Direct Hire - Technical/Professional

1st PLACE =   Mark Dremely, CPC – Richard, Wayne, & Roberts**

2nd PLACE =  Nicole Self – Richard, Wayne, & Roberts**

3rd PLACE =   Truett Allen – Richard, Wayne, & Roberts**

4th PLACE =   Ken McQueen – Richard, Wayne, & Roberts*

5th PLACE =   Lisa Martin – Richard, Wayne, & Roberts*

6th PLACE =   Kyle Williams – Richard, Wayne, & Roberts*

7th PLACE =   Stacie Beaujeaux – Richard, Wayne, & Roberts*

8th PLACE =   Denise Miller – Richard, Wayne, & Roberts*

9th PLACE =   Rodney Schwab – Professional Alternatives*

10th PLACE =  Alexis Rogers, CPC – Richard, Wayne, & Roberts*

11th PLACE =  Gina Ricci – Qualitec*

12th PLACE =  Roger Reissig – Richard, Wayne, & Roberts*  

13th PLACE =  Amy Adams – Richard, Wayne, & Roberts*  

14th PLACE =  Tania Killebrew – Richard, Wayne, & Roberts*  

15th PLACE =  Eric Holzer – Richard, Wayne, & Roberts*

16th PLACE =  Robert Doyle – Richard, Wayne, & Roberts

17th PLACE =  Kurt Dawson – Richard, Wayne, & Roberts

18th PLACE =  Francisco Ardila – Professional Alternatives

19th PLACE =  Stephanie Johnson – Richard, Wayne, & Roberts

20th PLACE =  Lauren Vigil - Qualitec


Top Forty =  Pat Brown – Qualitec

Top Forty =  Josh Burke – Qualitec

Top Forty =  Lindsay Poisel – Qualitec

Top Forty =  Stacy Johnson – Qualitec

Top Forty =  Kristi Pickett – Richard, Wayne, & Roberts

Top Forty =  Nicole Appleaum – Richard, Wayne, & Roberts

Top Forty =  Kelly Thomas – Richard, Wayne, & Roberts

Top Forty =  Janet O’Neal – Richard, Wayne, & Roberts

Top Forty =  Ruth Schlanger – Richard, Wayne, & Roberts

Top Forty =  Cheryl Norton – Richard, Wayne & Roberts

Top Forty =  Susan Benson – Richard, Wayne & Roberts

Top Forty =  Neshia Plair – Richard, Wayne & Roberts

Top Forty =  Cathy Henry – MK Personnel

Top Forty =  Roger Reyna – Professional Alternatives

Top Forty =  Gary Bryson – Nearterm


ROOKIE OF THE YEAR AWARDS

Technical/Professional

Nicole Applebaum – Richard, Wayne, & Roberts



  (C) Houston Area Association of Personnel Consultants
Powered by Wild Apricot Membership Software